Rurki z kremem (wersja klasyczna i wersja bez glutenu)

Przez Izabela

Klasyczne rurki z kremem maślano-budyniowym. Przepis na ciasto jest niezmienny od wielu, wielu lat i znany chyba w każdym zakątku naszego kraju. Można je wypełnić dowolnym kremem. Ja proponuję tzw. krem karpatkowy (identyczny jak do karpatki). Jeśli nie masz czasu na przygotowanie właśnie tego kremu, możesz ubić śmietankę kremówkę z dodatkiem serka mascarpone i też będzie smacznie. Poniżej przedstawiam przepis zarówno w wersji klasycznej (z mąką pszenną), jak i w wersji bez glutenu. Wydawać by się mogło, że to tylko kwestia zamiany mąki, ale czy na pewno? Szczegóły w niniejszym wpisie. Znajdziesz w nim również inne cenne wskazówki.

SKŁADNIKI NA CIASTO:

mąka pszenna lub uniwersalna mąka bez glutenu – 500 g
masło solone – 250 g ( możesz użyć klasycznego masła dodając do ciasta szczyptę soli)
kwaśna śmietana (lub jogurt typu greckiego) – 250 g

SKŁADNIKI NA KREM:

mleko – 750 ml
cukier wanilinowy – 2,5 łyżki
ekstrakt waniliowy – 2 łyżki
cukier – 7-9 łyżek
mąka ziemniaczana – 3 łyżki
mąka pszenna lub uniwersalna mąka bez glutenu – 3 łyżki
żółtka jaj – 2 sztuki
masło – 150- 200 g

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA CIASTA:

Dodaj do miski mąkę, masło i kwaśną śmietanę (lub jogurt typu greckiego) i dokładnie połącz ze sobą wszystkie składniki. Jeśli używasz zwykłego masła, dodaj do ciasta szczyptę soli. Wyrabiaj ciasto do momentu uzyskania jego jednolitej konsystencji. Uformuj kulę, podziel ją przy pomocy noża na dwie części, owiń folią, a następnie wstaw na godzinę do lodówki.

Po tym czasie wyłóż pierwszą porcję ciasta na stolnicę oprószoną mąką i rozwałkuj ciasto na grubość około 1 mm.

Uwaga! Jeśli przygotowujesz wersję bez glutenu, radzę rozwałkować ciasto na grubość 2-3 mm. Mąki bezglutenowe raczej nie sprawdzają się w przypadku kruchych ciast. Z doświadczenia jednak wiem, że rozwałkowanie ciasta na nieco większą grubość sprzyja owijaniu ciastem foremek do rurek. Przygotuj się jednak na pękanie ciasta podczas owijania go na foremki. Jeśli tak się stanie, spokojnie, wszystko da się uratować. Wystarczy, że dociśniesz palcem ciasto do foremki.

Po rozwałkowaniu ciasta na duży prostokąt, za pomocą noża przetnij je na paski szerokości 1,5 cm. Ostrożnie owiń ciastem natłuszczone metalowe foremki do rurek. Jeśli nie posiadasz takich foremek, przygotuj je z folii aluminiowej 🙂

Rurki przed pieczeniem

Blaszkę do pieczenia wyłóż pergaminem. Wstaw rurki do piekarnika nagrzanego do temperatury 200 stopni. Piecz przez 15 do 20 minut do uzyskania złocistego koloru. Po wyjęciu rurek z piekarnika, odczekaj kilka minut i dopiero wówczas zdejmij je z foremek.

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA KREMU:

Do garnka o grubym dnie wlej odrobinę wody i około 550 ml mleka. Wsyp cukier wanilinowy, cukier i ekstrakt waniliowy. Osoby, które wolą mniej słodkie wypieki dodają 7 łyżek cukru. Pozostałe osoby, dodają go więcej.

W osobnym naczyniu dokładnie wymieszaj 200 ml mleka, mąkę ziemniaczaną i mąkę pszenną lub bezglutenową i roztrzepane żółtka. Mieszaninę dodaj do gotującego się mleka z cukrem. Pamiętaj by przez cały czas intensywnie mieszać całość do ponownego zagotowania się. Otrzymasz nic innego jak gęstą masę budyniową. Pozostaw ją do całkowitego wystudzenia. To bardzo ważne by masa była zimna. Zminimalizujesz wówczas ryzyko zważenia się kremu.

Kiedy masa budyniowa będzie zupełnie zimna, utrzyj masło na jasną i puszystą masę. Następnie stopniowo, łyżka po łyżce, dodawaj do masła masę budyniową. Nie spiesz się. Każdą kolejną łyżkę budyniu dodawaj dopiero wówczas, kiedy poprzednia dokładnie połączy się z masłem. Krem gotowy 🙂 Możesz przystąpić do nadziewania rurek. Polecam użycie rękawa cukierniczego. To znacznie ułatwia sprawę. Gotowe rurki z kremem możesz oprószyć cukrem pudrem. Smacznego!

You may also like

Zostaw komentarz