Uszka i pierogi bez glutenu – najlepsze!

Przez Izabela

Kto choć raz próbował przygotować domowe uszka czy pierogi w bezglutenowej wersji, ten wie, że to nie lada wyzwanie. Ciasto bez zawartości glutenu często jest kruche, twarde i łamliwe. Ale nie ciasto z poniższego przepisu!

Przepis, którym właśnie się z Tobą dzielę, miał swoje początki w 2017 roku, kiedy to metodą prób i błędów udało mi się ulepić pierwsze w życiu bezglutenowe pierogi. I choć tamten przepis wcale nie był zły, w tym roku postanowiłam go udoskonalić jeszcze bardziej.

Zarówno uszka, jak i pierogi z tego przepisu wychodzą smaczne i mięciutkie. Z ciastem dobrze się pracuje, choć zupełnie inaczej niż z ciastem zawierającym gluten. Po pierwsze – ciasto jest mniej elastyczne (niemniej jednak bez żadnego problemu można uformować dowolny kształt pierożków). Po drugie – ma jasnoszary kolor z uwagi na użyte składniki.

No właśnie – składniki. Dla osób, które zazwyczaj gotują klasycznie, lista składników może wydać się skomplikowana lub trudno dostępna. Ci, którym bezglutenowa kuchnia nie jest obca, najprawdopodobniej wszystkie składniki znajdą w swojej kuchni. A jeśli nie znajdą, z łatwością mogą się w nie zaopatrzyć w sklepach ze zdrową żywnością (osobiście robię systematyczne zapasy w sklepach online).

SKŁADNIKI:

75 g skrobi z tapioki
75 g skrobi ziemniaczanej
75 g mąki jaglanej
50 g mielonego siemienia lnu
10 g błonnika psyllium
1 łyżeczka soli
1 łyżka oleju
250 ml gorącej wody

Przepis jest chroniony prawem autorskim. Korzystaj z niego do woli, dziel się ze znajomymi. Pamiętaj jednak by nie rozpowszechniać go w sieci bez wskazania autora. Dziękuję!

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:

Wsyp do misy suche składniki: skrobię z tapioki, skrobię ziemniaczaną, len mielony, mąkę jaglaną, błonnik psyllium i sól. Wymieszaj całość, po czym dodaj olej i połowę gorącej wody. Ponownie wymieszaj ciasto. Na tym etapie będzie ono miało konsystencję kruszonki.

Wlej pozostałą wodę, wymieszaj, a następnie wyrabiaj ciasto dłońmi. W razie potrzeby możesz delikatnie podsypywać je skrobią tapiokową. Gotowe ciasto będzie elastyczne w dotyku i nie będzie kleić się do rąk. Możesz przystąpić do wałkowania! Użyłam drewnianego wałka oprószonego skrobią.

Wykrawaj mniejsze (jeśli do uszek) lub większe (jeśli do pierogów) kółeczka. Na środku każdego z nich ułóż ulubiony farsz i zlep brzegi tak jak klasyczne pierożki.

Z podanych w przepisie proporcji otrzymasz około 42 pierogi. Uszek otrzymasz oczywiście więcej. Tak przygotowane pierożki możesz zamrozić lub nie czekać, tylko ugotować i smacznie zajadać. Smacznego!

You may also like

Zostaw komentarz