Drożdżowa pantera

Przez Izabela

Od dłuższego czasu planowałam upiec ciasto w panterkę. Po wielu przemyśleniach doszłam do wniosku, że najlepiej sprawdzi się tutaj ciasto drożdżowe. Niniejsza pantera wygląda jak babka, smakuje jak chałka. Można ją polukrować i serwować jako babkę drożdżową lub posmarować miodem lub dżemem i zajadać niczym pyszną chałkę. Ja wybrałam opcję pierwszą. Przygotowanie pantery zajmuje kilka godzin i różni się od klasycznego ciasta drożdżowego. Proces wyrabiania trzeba powtarzać dwukrotnie. Po wyrobieniu ciasto musi leżakować w lodówce przez 1,5 godziny. Do formowania wałeczków można zaangażować dzieci, z pewnością będą miały dobrą zabawę. Z ciastem po leżakowaniu w lodówce bardzo przyjemnie się pracuje, nie klei się do rąk i nie wymaga podsypywania mąką. Efekt kilkugodzinnej pracy oceńcie sami.

SKŁADNIKI:

CIASTO:
mąka ziemniaczana – 25 g (3 łyżki)
ciepłe mleko – 250 ml + do posmarowania
drożdże suszone – 2 łyżeczki
cukier – 70 g
roztopione masło – 4 łyżki
ekstrakt waniliowy – 1 łyżeczka
sól – 1 łyżeczka
skórka cytrynowa – 2 łyżki (użyłam gotowej ze sklepu)
mąka – 375 g
PASTA KAKAOWA CIEMNA:
kakao – 2 łyżki
mleko – 2 łyżki
PASTA KAKAOWA JASNA:
kakao – 2 łyżeczki
mleko – 2 łyżeczki

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:

Wlej do szklanki ciepłe mleko, dodaj mąkę ziemniaczaną i dokładnie ją wymieszaj. Następnie dodaj drożdże, 2 łyżki cukru i odstaw mieszaninę na 10 minut. W tym czasie drożdże zaczną pracować.

Rozczyn

Następnie przelej mieszaninę do misy miksera, dodaj roztopione masło, pozostały cukier, sól, wanilię i skórkę cytrynową. Włącz mikser i wymieszaj całość. Zacznij stopniowo, po jednej łyżce, dodawać mąkę przez cały czas wyrabiając ciasto. Kiedy wszystkie składniki się połączą, odstaw ciasto na 10 minut.

Ciasto po wyrobieniu

Po tym czasie ponownie włącz mikser i wyrabiaj ciasto przez kilka minut, im dłużej tym lepiej. Następnie wyjmij ciasto na blat i podziel je na dwie równe części. Polecam zważyć ciasto by dokładnie je podzielić. Połowę ciasta owiń folią spożywczą i wstaw je do lodówki.

Jasne ciasto przed wstawieniem do lodówki

Pozostałe ciasto również zważ i podziel dokładnie na dwie części. Przygotuj pasty kakaowe w dwóch osobnych miseczkach. Dodaj pastę z mniejszą ilością kakao do jednej z części ciasta i dokładnie połącz całość by uzyskać jasny kakaowy kolor. Podobnie postępuj z ciemniejszą pastą kakao. Owiń kule ciasta folią spożywczą i wstaw do lodówki na 1,5 godziny.

Ciasto kakaowe przed wstawieniem do lodówki

Po 90 minutach wyjmij ciasto z lodówki.

Jasne ciasto po wyjęciu z lodówki

Z jasnego ciasta kakaowego uformuj 7 równych wałeczków. Zanim je zrobisz, korzystając z wagi kuchennej, podziel jasne ciasto kakaowe na 7 równych części.

Wałeczki z jasnego ciasta kakaowego

Następnie podziel na 7 równych części ciemne ciasto kakaowe. Uformuj 7 wałeczków, a następnie je rozwałkuj w taki sposób jak na zdjęciu poniżej. Ciasto nie wymaga podsypywania mąką.

Rozwałkowane ciemne ciasto kakaowe

Brzegi ciemnego ciasta kakaowego posmaruj mlekiem i owiń jasne kakaowe wałeczki ciemniejszym ciastem sklejając dokładnie brzegi i końcówki ciasta.

Jasne ciasto kakaowe owinięte ciemnym ciastem

Podobnie postępuj z jasnym ciastem. Podziel je na 7 równych części, rozwałkuj i owiń nim ciemne wałeczki.

Rozwałkowane jasne ciasto
Kakaowe wałeczki owinięte jasnym ciastem

Następnie każdy wałeczek zroluj na cienkie wałeczki długości formy do pieczenia. Ułóż je w formie jeden na drugim.

Wałeczki ciasta w formie do pieczenia

Przykryj ciasto i odstaw je na około pół godziny, a następnie wstaw do piekarnika nagrzanego do temperatury 180 stopni na około 35-40 minut.

Ciasto po upieczeniu

Pozostaw ciasto na kratce kuchennej do wystudzenia. Smacznego!

You may also like

2 komentarze

natalia 13 listopada, 2020 - 9:10 am

Świetnie wygląda! Ciasto właśnie się chłodzi, nie mogę sie doczekać efektu 🙂

Odpowiedź
natalia 13 listopada, 2020 - 4:13 pm

Zrobiłam dzisiaj jako chałkę, wyszło super! Bardzo efektowny wypiek, chociaż moje cętki nie wyszły aż tak ładne jak Twoje . Zjedliśmy z domowym dżemem truskawkowo – rabarbarowym 🙂 Polecam! Śwetny blog, zostaję na stałe, pozdrawiam 🙂

Odpowiedź

Zostaw komentarz