Sernik japoński (wersja klasyczna i bez glutenu)

Przez Izabela

Sernik japoński to taki trochę sernik bez sera, ponieważ całość zawiera zaledwie 230 g kremowego serka. Ciasto jest niezwykle puszyste i delikatne. Można je podawać z frużeliną owocową lub oprószone cukrem pudrem. Nie wymaga przechowywania w lodówce. Wykonanie sernika japońskiego do łatwych nie należy. Podczas łączenia ze sobą mleka, masła i serka w kąpieli wodnej nie można doprowadzić masy do wrzenia. Należy także bardzo ostrożnie łączyć ze sobą masę jajeczną z pianą z białek. No i samo pieczenie w kąpieli wodnej jest dość wymagające. Jeśli będziesz trzymać się moich wskazówek, wykonanie sernika japońskiego będzie dla Ciebie dużo łatwiejsze. Polecam również wypróbowanie przepisu na sernik królewski wg mojej cioci.

SKŁADNIKI:

mleko – 100 ml
masło – 50 g
serek mascarpone – 230 g
sok z cytryny – 1 łyżka
żółtka jaj – 6 sztuk
ekstrakt waniliowy (1 łyżka) lub 2 łyżki cukru z wanilią
mąka kukurydziana (wersja bez glutenu) lub mąka pszenna (wersja klasyczna) – 50 g
skrobia kukurydziana lub skrobia ziemniaczana – 50 g
białka jaj – 6 sztuk
szczypta soli
cukier – 160 g

SPOSÓB WYKONANIA:

Wlej do rondelka wodę w takiej ilości by nie dotykała ona miski, którą nałożysz na rondel. Dodaj do miski masło, serek i mleko. Gotuj wodę na średnim ogniu przez cały czas mieszając masę (np. rózgą kuchenną). Uważaj by nie doprowadzić masy do wrzenia! Kiedy tylko wszystkie składniki dokładnie się połączą, natychmiast zdejmij miskę z ognia. Pozostaw masę do lekkiego przestudzenia.

Gotowa masa ma rzadką konsystencję. Przejdź do dalszych etapów kiedy masa nie będzie już gorąca.

Oddziel starannie białka od żółtek. Uważaj by do białek nie dostała się ani kropelka żółtka. Wówczas białka się nie ubiją. Do jeszcze ciepłej masy mlecznej dodawaj stopniowo po jednym żółtku. Dodaj żółtko i dokładnie wymieszaj. Dopiero wówczas dodaj kolejne żółtko. Następnie dodaj sok z cytryny, ekstrakt waniliowy, mąkę kukurydzianą (wersja bez glutenu) lub mąkę pszenną (wersja klasyczna) i skrobię kukurydzianą lub ziemniaczaną. Osobiście polecam skrobię kukurydzianą.

Gotowa masa z żółtkami

Przelej masę do większej misy. Przejdź do ubijania białek. Dodaj do nich szczyptę soli. Pamiętaj by mieszadła miksera był suche i czyste przed przystąpieniem do ubijania białek. W trakcie ubijania zwiększaj stopniowo obroty miksera, aż do maksymalnych. Kiedy piana będzie sztywna, zacznij dodawać do niej cukier. Nie spiesz się. Dodaj trochę cukru i ubijaj dalej. Cukier powinien się dobrze rozpuścić nim dodasz kolejną jego partię. Ubita piana z białek powinna być sztywna, gładka i lśniąca.

Dodaj pianę z białek do masy z żółtkami i ostrożnie, choć bardzo dokładnie wymieszaj całość. Zbyt gwałtowne mieszanie może doprowadzić do tego, że piana straci na swojej objętości i zrobi się rzadka.

Sernik japoński z tego przepisu najlepiej jest przygotować w okrągłej tortownicy o średnicy 22-23 cm. Spód formy wyłóż papierem do pieczenia. Owiń formę z zewnątrz folią aluminiową by podczas pieczenia w kąpieli wodnej, nie dostała się do ciasta woda. W razie potrzeby nałóż na formę kilka warstw folii. Boki wewnątrz formy wyłóż papierem do pieczenia w taki sposób by papier wystawał kilka centymetrów ponad wysokość formy. Sernik w trakcie pieczenia dość sporo urośnie. Do tak przygotowanej formy wlej ciasto.

Sernik przed wstawieniem do piekarnika

Następnie wstaw formę z ciastem do piekarnika nagrzanego do temperatury 165 stopni (grzanie góra dół). Istnieje kilka sposobów na pieczenie sernika japońskiego w kąpieli wodnej. Możesz włączając piekarnik wstawić do niego większą niż tortownica formę (ja wykorzystuję głęboką blaszkę z wyposażenia piekarnika) wypełnioną do połowy wodą. Wówczas po nagrzaniu się piekarnika wstaw ostrożnie formę z ciastem uważając by nie przedostała się do niej woda. Drugim sposobem jest wstawienie większej niż tortownica pustej formy. Wówczas po nagrzaniu się piekarnika wstaw tortownicę z ciastem i ostrożnie wlej do większej blaszki wrzątek. Trzeci sposób nie wymaga kąpieli wodnej. Jeśli posiadasz piekarnik z funkcją pary, wykorzystaj to właśnie podczas wypieku sernika japońskiego 🙂

Sernik japoński tuż przed wyjęciem z piekarnika

Piecz sernik przez 30 minut w temperaturze 165 stopni (grzanie góra dół). Następnie zmniejsz temperaturę do 130 stopni. Piecz przez kolejnych 25 minut. Po tym czasie wyłącz piekarnik, ale pod żadnym pozorem nie otwieraj jego drzwiczek. Wyjmij sernik po 30 minutach od wyłączenia piekarnika. Proponuję po tym czasie otworzyć drzwiczki i wyjąć ciasto po 2-3 minutach. Pozostaw sernik do całkowitego wystudzenia. Możesz delikatnie za pomocą ostrego noża odkroić brzegi ciasta od formy. To taki trik by sernik miał równy wierzch. Sernik japoński smakuje z frużeliną owocową, choć ja najbardziej lubię go zajadać oprószonego jedynie cukrem pudrem. Smacznego!

You may also like

Zostaw komentarz