Domowe wędliny – mielonka drobiowa z czosnkiem niedźwiedzim

Przez Izabela

O tym, że domowe wędliny są najzdrowsze i nic nie dorówna im w smaku wie chyba każdy z nas. Pytanie powinno zatem brzmieć ilu z nas wyznaje zasadę „wiem co jem” i choćby sporadycznie przyrządza dla siebie i swoich bliskich domowe przysmaki wędliniarskie? Szczerze Cię do tego zachęcam pokazując różne propozycje i tylko od Ciebie zależy na ile z nich skorzystasz. Zdecydowanym plusem wykonanych własnoręcznie wędlin, poza ich składem i smakiem, jest stosunkowo długi termin przydatności do spożycia. Takie wędliny nie psują się już następnego dnia, mogą być przechowywane w lodówce nawet przez kilka dni. Jeśli jesteś zainteresowana/y innymi propozycjami domowych wędlin to zapraszam Cię tutaj po przepis na kultową kiełbasę słoikową lub tutaj by poznać recepturę na filet z kurczaka w galarecie.

SKŁADNIKI:

filet z piersi kurczaka – 4 sztuki
sól -2 łyżeczki
suszony czosnek niedźwiedzi – 1 łyżeczka
pieprz biały- 1/2 łyżeczki
słodka papryka- 1 łyżeczka
czosnek – 3 ząbki
cukier – 1 łyżeczka
żelatyna – 2 łyżeczki
woda – 100 ml

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:

Wymieszaj w misce zmielone filety z kurczaka, sól, pieprz, czosnek niedźwiedzi, paprykę i przeciśnięty czosnek. Owiń miskę szczelnie folią spożywczą i wstaw do lodówki na całą noc.

Następnego dnia dodaj do mięsa cukier i ponownie dokładnie wymieszaj. Żelatynę zalej zimną wodą i pozostaw na kilka minut do napęcznienia, po czym dokładnie ją wymieszaj i dodaj do mięsa. Przygotuj szynkowar i wyłóż go folią. Przełóż mięso do szynkowara (tak jak na zdjęciu poniżej) i dokładnie je ubij by gotowa wędlina była zwarta.

Zamknij szczelnie szynkowar i wstaw go do dużego garnka, w którym będziesz parzyć mielonkę. Następnie wlej do garnka wodę w ilości nieco powyżej wysokości mięsa w szynkowarze. Parz mielonkę w temperaturze około 80 stopni, pomocny tutaj będzie termometr kuchenny. Dopilnuj by woda w garnku miała stałą temperaturę, ponieważ wędlina ma się jedynie parzyć. Nie doprowadzaj wody do wrzenia! Parz mielonkę 1,5 godziny. Po tym czasie zdejmij garnek z ognia i pozostaw w nim szynkowar do całkowitego wystudzenia mięsa. Wstaw mielonkę do lodówki lub od razu przygotuj bliskim pyszne kanapki. Smacznego!

You may also like

2 komentarze

Hania 26 marca, 2020 - 9:03 am

Jestem fanką domowych wyrobów. Chętnie wypróbuję przepis na mielonkę, tylko mam problem z zakupem szynkowaru. Otóż kompletnie nie mam wiedzy w tej dziedzinie, a w internecie jest duży wybór tych urządzeń. Czy mogę prosić o pomoc w tym temacie? Jaki wybrać szynkowar? Z góry dziękuję za pomoc.

Odpowiedź
Izabela 26 marca, 2020 - 6:57 pm

Swój szynkowar kupiłam wiele lat temu. Nie testowałam dotąd innych. Kupiłam wówczas szynkowar Biowin, wybrałam największy z oferty. Jestem z niego zadowolona, ale już wiem, że powinien być mniejszy. Pozdrawiam

Odpowiedź

Zostaw komentarz